با تعمیره همه چیز قابل تعمیره ...

تعمیر لوازم برقی

تلفن شرکت : 88448700 – 021

همه روزه در خدمتیم

پوشش خدمات

سراسر تهران بزرگ

علت یخ زدن لوله های پشتی یخچال

علت یخ زدن لوله های پشتی یخچال

علت یخ زدن لوله های پشتی یخچال

یخچال وسیله ای بسیار ضروری و مهم در آشپزخانه ها می باشد که در هنگام آسیب دیدن آن شما با دردسر های زیادی رو به رو هستید این دستگاه میتواند با مشکلات زیادی مواجه شود که تعمیر بیشتر آن ها تخصصی می باشد ما در این مقاله به یکی از متداول ترین مشکلات یخچال یعنی علل یخ زدن لوله های پشتی یخچال و یا برفک زدن لوله ها پشتی یخچال می پردازیم و نحوه عیب یابی و تعمیر آن را برای شما شرح می دهیم به طور کلی اگر به تازگی یخچال خود را شارژ گاز کرده اید ممکن است تعمیرکار یخچال میزان شارژ گاز را بیش از حد ممکن انجام داده باشد و یا ممکن است در مسیر های لوله یخچال گرفتگی به وجود آمده باشد ما در ادامه این مطلب به تمامی این موارد میپردازیم و اگر شما برای برطرف کردن یخ زدن لوله های پشت یخچال نیاز به یک تعمیرکار ماهر دارید می توانید با مجموعه تعمیره تماس بگیرید ما در قدم اول شما را راهنمایی میکنیم که بدون نیاز به حضور تعمیرکار خودتان مشکل را برطرف کنید اما در غیر این صورت تکنسین ها ما در تمامی مناطق تهران مانند شرق، غرب، شمال و جنوب به محل سکونت شما اعزام می شوند. ما نمایندگی تعمیرات یخچال در تهران هستیم با 15% تخفیف و ضمانت در خدمت شما هستیم.

 

چرا لوله های پشت یخچال یخ میزند؟

چه لوله هایی در پشت یخچال وجود دارند؟

در یخچال برای این که عمل سرما سازی انجام شود نیاز به گردش گاز دارد و این گاز توسط لوله های تعبیه شده و همچنین کمپرسور در یخچال گردش دارد این فرایند به این صورت است که گاز با فشار زیاد از کمپرسور وارد لوله های کندانسور می شود که در داخل لوله های کندانسور این گاز تبدیل به مایع میگردد.
پس از طی این مرحله گاز وارد فیلتر درایر و لوله مویی شده و در نهایت وارد اواپراتور می شود این لوله اصلی ترین مسیر برای سرما سازی داخل یخچال است گاز پس از عبور از اواپراتور وارد لوله های برگشت یخچال می شود این فرایند تا زمانی که سرما به درجه تنظیم شده برسد ادامه دارد.
پس مهم ترین لوله در پشت یخچال:

  • لوله کندانسور
  •  لوله های رفت و برگشت کمپرسور
  • لوله مویی

می باشند که میتوان گفت هر کدام از آن ها علت یخ زدن لوله های پشتی یخچال می باشند که دلایل آن متفاوت است.

 

علت یخ زدن لوله رفت کمپرسور

علت یخ زدن لوله رفت کمپرسور

به طور کلی لوله رفت کمپرسور یخچال باید داغ باشد پس شما با لمس آن متوجه داغ بودن این لوله می شود و دلیل این گرما فشار زیاد گاز در داخل لوله می باشد در این مواقع جای نگرانی نیست اما اگر با لمس لوله رفت یخچال متوجه سرد بودن آن شده اید این نشانه اسیب دیدن یخچال است در این مواقع باید علت یخ زدن لوله های پشت یخچال را بررسی کنید.
این لوله ها از کمپرسور تا اواپراتور می باشند در مواقعی که گاز یخچال به دلیل نشتی کم شده باشد ممکن است در لوله رفت شما متوجه برفک آن شوید که به مرور زمان این برفک زیاد شده و به شکل یخ تغییر میکند این نشان دهنده حجم کم گاز می باشد که برای برطرف کردن آن در قدم اول باید نشتی گاز را پیدا کنید و آن را برطرف کنید سپس باید شارژ گاز را انجام دهید تا عمل سرما سازی به خوبی انجام شود این مشکل در یخچال فریزر ها متداول ترین علت برفک زدن لوله های پشت یخچال می باشد.

 

علت یخ زدن لوله برگشت و یا مکش یخچال

لوله برگشت پس از عمل سرما سازی گاز را دوباره به کمپرسور منتقل میکند پس این لوله از اواپراتور به کمپرسور ختم می شود به طور کلی در ابتدای این لوله شما متوجه شبنم و یا خنک بودن آن می شوید که در این مواقع جای نگرانی نیست.
اما اگر متوجه یخ زدن و برفک زدن بیش از حد آن شده اید در اولین قدم برای بررسی این مشکل تنظیم دمای یخچال می باشد که این کار وظیفه سنسور و ترموستات یخچال است اگر یخچال شما به خوبی تنظیم نشده باشد سرما بیش از حد تولید شده و باعث یخ زدن لوله برگشت یخچال می شود در این مواقع کمپرسور به صورت یکسره کار میکند.
در برخی از موارد پس از شارژ گاز به دلیل شارژ بیش از حد لوله برگشت یخچال دچار یخ زدگی و برفک می شود که در این مواقع باید از تکنسین مربوط درخواست کنید تا گاز را تنظیم کند.
اگر در مسیر لوله برگشت گرفتگی به وجود آمده باشد همین امر به مرور زمان باعث برفک زدن و تولید یخ در لوله برگشت می شود زیرا مسیر گاز به سمت کمپرسور باریک‌تر شده و گاز در حالت فشرده قرار میگیرد که به مرور زمان باعث یخ زدگی می شود.
اگر در لوله برگشت شما متوجه یخ زدگی شده اید حتما باید موارد بالا را مورد بررسی قرار دهید.

 

دلیل یخ زدن لوله مویی

دلیل یخ زدن لوله مویی

 

لوله مویی وظیفه کم کردن فشار و وارد کردن گاز به صورت سوزنی را به داخل اواپراتور بر عهده دارد که نحوه عمل کرد آن به این صورت می باشد که گاز با فشار وارد لوله های کندانسور شده و به صورت مایع تغییر حالت می دهد پس از آن این مایع وارد فیلتر درایر و سپس وارد لوله مویی می شود حال اگر در داخل فیلتر درایر یخچال شما گرفتگی به وجود آمده باشد شما به مرور زمان متوجه یخ زدگی فیلتر و ابتدای لوله مویی می شوید که در این مواقع برای برطرف کردن یخ زدگی پشت یخچال باید فیلتر درایر را تعویض کنید.

 

آیا یکسره کار کردن یخچال باعث یخ زدن لوله های پشت یخچال می شود؟

در داخل یخچال برای این که سرما بیش از حد تعیین شده نشود ترموستات و یا سنسور قرار داده اند در یخچال های قدیمی که برد الکترونیکی در آن ها وجود نداشت برای تنظیم دما از ترموستات استفاده می شد اما در یخچال های جدید این کار توسط سنسور های داخلی یخچال انجام می شود این سنسور ها مقدار دما را برای برد ارسال کرده و برد اصلی موتور را از مدار خارج میکند پس یکی از علت های یخ زدن لوله پشت یخچال میتوان گفت آسیب دیدن ترموستات و سنسور محیط یخچال می باشد اگر مقدار این اتفاق در یخچال به درستی انجام نشود موتور به صورت یکسره کار میکند و به همین دلیل لوله های رفت و برگشت یخچال ممکن است برفک بزنند.

 

 

آیا خرابی لاستیک دور درب یکی از علت یخ زدن لوله های پشت یخچال می باشد؟

 آیا خرابی لاستیک دور درب یکی از علت یخ زدن لوله های پشت یخچال می باشد؟

اگر لاستیک دور درب یخچال آسیب دیده باشد به طور کلی هوای بیرون وارد یخچال می شود به همین دلیل این دستگاه برای سرما سازی باید به صورت یکسره از کمپرسور استفاده کند که شما به مرور زمان متوجه سخ زدن لوله های پشت یخچال می شوید بهتر است برای برطرف کردن این مشکل به سراغ لاستیک دور درب یخچال خود بروید و اگر آسیب ندیده است و حالت خود را از دست داده باشد میتوانید با استفاده از آب گرم و مواد شوینده مشکل آن را برطرف کنید ولی اگر لاستیک دور درب یخچال شما پاره شده باشد حتما باید این قطعه را در سریع ترین زمان تعویض کنید نه تنها باعث یخ زدن لوله های پشت یخچال می شود همچنین باعث فشار زیاد بر روی کمپرسور و آسیب دیدن این قطعه میگردد.

 

یکی دیگر از علل برفک زدن لوله های پشت یخچال باز و بسته کردن درب می باشد

به طور کلی اگر درب یخچال خود را بیش از حد باز و بسته میکنید این دستگاه برای سرما سازی نیاز به انرژی بیشتری دارد که برای این کار باید کمپرسور یخچال به صورت یکسره شروع به کار کند اگر یخچال شما در محیط گرمی باشد این موضوع باعث بیشتر شدن کار کمپرسور می شود به همین دلیل شما پس از گذشت مدتی متوجه یخ زدگی لوله های پشت یخچال می شوید پس بهتر است درب یخچال را بیش از حد باز و بسته نکنید.

 

تنظیم نا درست دما در یخچال یکی دیگر از موارد یخ زدن پشت یخچال می باشد

اگر شما در فصول سال سرمای یخچال خود را کم نکنید و این دستگاه مانند فصل گرم شروع به کار کند ممکن است لولههای پشت یخچال دچار یخ زدگی شوند بهتر است که در فصل سرما و همچنین فصول گرم تنظیمات دما را تغییر دهید.

 

کثیف بودن کندانسور یکی از علل یخ زدن لوله های پشت یخچال

کندانسور در یخچال وظیفه گردش گاز را بر عهده دارد و گاز از این لوله وارد فیلتر درایر و لوله مویی می شود دقت داشته باشید که مهم ترین امر در کار کرد کندانسور گردش هوا می باشد اگر بر روی این لوله گرد و غبار وجود داشته باشد و به مرور زمان این گرد و غبار روی هم انباشته شود گردش هوا به خوبی انجام نمی شود همین مشکل باعث یکسره کار کردن کمپرسور می شود و این قطعه برای سرما سازی با بیشترین فشار کار میکند در این مواقع شما متوجه یخ زدن لوله های پشتی یخچال می شوید.

 

اواپراتور چیست و چه تاثیری بر یخ زدن لوله های پشتی یخچال دارد؟

اواپراتور در داخل یخچال فریزر وظیفه سرما سازی را بر عهده دارد گاز از داخل کمپرسور وارد کندانسور شده و پس از طی این مرحله به صورت مایع وارد فیلتر درایر و لوله مویی میگردد که در داخل آن ها تغییر حالت داده و وارد اواپراتور می شود در این لحظه عمل سرما سازی آغاز می شود دقت داشته باشید که در یخچال فریزر ها از یک اواپراتور استفاده میگردد و به کمک یک فن سرما وارد یخچال میگردد.
در یخچال های جدید در کنار اواپراتور یک سیستم به نام دیفراست قرار دارد این سیستم وظیفه یخ زدایی را برعهده دارد که شامل المنت و سنسور می شود اگر این سیستم آسیب دیده باشد و عمل یخ زدایی به خوبی انجام نشود ممکن است اواپراتور دچار برفک و یخ زدگی شود که این سرما به لوله های بیرونی نفوذ پیداکرده و شما مکتوجه یخ زدن لوله های پشتی یخچال می شوید.

مطالب مرتبط:

نحو ی تشخیص اصل بودن فیلتر یخچال

علت روشن نشدن یخچال

ارور یخچال و فریزر جنرال الکترونیک

لطفاً با پر کردن ستاره ها به این نوشته امتیاز بدهید.
[4 امتیاز از 4 کاربر]

به اشتراک گذاری

درخواست سرویس

برای دریافت خدمات تعمیره در منزل می‌توانید با ما تماس بگیرید

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

تلفن شرکت :

88448700 – 021


ساعت کاری : هر روز هفته ( 9 – 21 )

گستره خدمات ما

سراسر مناطق 22 گانه تهران