با تعمیره همه چیز قابل تعمیره ...

تعمیر لوازم برقی

تلفن شرکت : 88448700 – 021

همه روزه در خدمتیم

پوشش خدمات

سراسر تهران بزرگ

سنسور دیفراست یخچال

سنسور دیفراست یخچال

سنسور دیفراست یخچال

وظیفه سنسور دیفراست چیست؟ دیفراست در یخچال چه کاربردی دارد؟ چه زمانی نیاز به تعمیر سیستم دیفراست است؟ چگونه سنسور دیفراست یخچال را تست کنیم؟ سیستم دیفراست یخچال از چه قطعاتی تشکیل شده اند؟ در این مقاله ما به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم و اگر یخچال شما دچار یخ زدگی و برفک شده است مهم ترین نکته و قطعه که باعث به وجود آمدن این مشکل است سیتم دیفراست و یا سنسور دیفراست می باشد که برای آگاهی نسبت به این قطعه و سیستم دیفراست بهتر است که این مطلب را مطالعه کنید.

باید به این نکته دقت داشته باشید که با پیشرفت تکنولوژی ساخت یخچال در طراحی و تولید این دستگاه از سنسور های زیادی استفاده شده است پس تعمیر یخچال کاری بسیار تخصصی می باشد و اگر در بعضی از مواقع برای برطرف کردن مشکل سیستم دیفراست نیاز به تعمیر کار و تکنسین داشتید میتوانید با مجموعه تعمیره در تماس باشید ما تخصصی ترین تعمیر یخچال در منزل  را به شما ارائه می دهیم و تمامی این خدمات مانند نصب، سرویس و تعمیر را باقطعات اصلی و همچنین با ضمانت 6 الی 12 ماهه انجام می دهیم.

 برای اطلاع از  هزینه تعمیر یخچال درتهران  با مجموعه تعمیره با 15% تخفیف وارد شوید.

تمامی خدمات انجام شده در این مجموعه ضمانت 180 روزه می شود که داخل فاکتور شما ثبت میگردد.

سنسور دیفراست در یخچال چیست؟

ما در تعمیره در کنار شما هستیم ما تکنسین های متخصصی در زمینه ی تعمیر لوازم خانگی در تهران داریم.

یکی از مزیت های تعمیر یخچال و تعمیر ساید بای ساید در محل سکونت شما این است که تمامی خدمات و قطعات عوض شده در حضور شما می باشد.
***
توجه داشته باشید که در تعمیره، تعمیر یخچال در منزل انجام می شود و در صورتی که قطعه ای از یخچال آسیب دیده باشد تعمیر کار فقط قطعه آسیب دیده را برای تعمیر به تعمیر گاه می آورد.
***

سنسور دیفراست چیست؟

سنسور دیفراست یکی از قطعات تشکیل دهنده سیستم دیفراست می باشد که این سیستم از قطعاتی مانند سنسور و ترمودیسک، ترموفیوز، المنت و هیتر، برد اصلی و یا تایمر تشکیل شده است و اما سنسور در این سیستم چه وظیفه ای دارد؟
سنسور دیفراست قطعه ای است که با تغیر دما فعالیت خود را انجام می دهد به شکلی که اگر بر روی اواپراتور برفک تولید شده باشد این سنسور به برد اطلاعات مورد نیاز دما را ارسال کرده و برد اصلی المنت و یا هیتر را وارد مدار میکند و همچنین اگر دمای المنت بیش از حد مجاز شود برای این که به اواپراتور آسیب وارد نشود این سنسور به برد اطلاع رسانی کرده و المنت را از مدار خارج می کند.
سنسور دیفراست به گونه ای است که اگر هدایت الکتریکی افزایش یابد مقاومت آن کاهش پیدا میکند و همچنین در بیشتر یخچال ها از سنسور های NTC استفاده می شود.
و همچنین اگر این سنسور فعالیت خود را به درستی انجام ندهد و آسیب ببیند همین امر باعث برفک زدگی و یخ زدگی یخچال می شود.

 

 

وظیفه سیستم دیفراست چیست؟

برای این که با سنسور دیفراست بیشتر آشنا شوید اول از همه باید وظیفه کلی سیستم دیفراست را بدانید این سیستم از قطعات زیادی تشکیل شده است و برای جلو گیری از برفک و یا یخ زدگی اواپراتور یخچال می باشد که در یخچال های قدیمی این سیستم وجود نداشت و اکثر این یخچال ها دچار برفک می شدند اما با پیشرفت تکنولوژی دیگر این مشکل به کمک دیفراست به وجود نمی آید اما قطعات تشکیل دهنده سیستم دیفراست موارد زیر می باشند.

  • المنت یا هیتر
  •  سنسور دیفراست و یا ترمودیسک
  •  ترموفیوز
  • برد و یا تایمر

 

اما این سیستم چگونه کار میکند؟

دیفراست یخچال

زمانی که اواپراتور در داخل یخچال سرما سازی میکند و به حدی میرسد که این سرما تولید برفک و یا یخ زدگی بر روی لوله های اواپراتور میکند در این زمان سنسور دیفراست دمای داخل آن را به برد اصی و یا تایمر اطلاع می دهد که در این مواقع برد و تایمر کمپرسور را از مدار و سیکل سرما سازی خارج کرده و المنت را وارد مدار میکند المنت شروع به ذوب کردن تمامی برفک ها بر روی اواپراتور میکند و تا زمانی که دوباره سنسور دمای داخل یخچال را به برد اطلاع دهد در این مواقع دوباره المنت از مدار خارج شده و کمپرسور شروع به کار میکند.

 

چگونگی سیستم دیفراست در یخچال های نیمه اتوماتیک

در یخچال های نیمه اتوماتیک به جای سنسور از ترمودیسک برای سنجش دما استفاده می شود در زمانی که اواپراتور سرمای بیش از حد دارد در این مواقع ترمودیسک دما را به تایمر اطلاع می دهد در یخچال های نیمه اتوماتیک به جای برد از تایمر استفاده می شود و در این مواقع تایمر المنت را وارد مدار میکند و تایم دیفراست ان تنظیم شده است پس از اتمام این تایم تایمر بر روی حال سوئیچ قرار گرفته و کمپرسور شروع به کار میکند باید به این نکته توجه داشته باشید که در تایمر ها زمان دیفراست متفاوت است و در زمان تعویض آن باید به این نکته توجه داشته باشید.

 

 

چگونگی سیستم دیفراست در یخچال فریزر های اتوماتیک

در یخچال فریزر های اتوماتیک برد الکترونیکی تمامی دستورات را میدهد و در سیستم دیفراست این یخچال هاز از سنسور دیفراست استفاده می شود و زمانی که اواپراتور دچار برفک می شود سنسور اطلاعات مربوط به دمای اواپراتور را به برد اصلی ارسال میکند و پس از آن برد المنت را وارد مدار کرده و کمپرسور را قطع میکند تا زمانی که تمامی برفک ها از روی اواپراتور ذوب شوند و در این زمان سنسور دمای موجود را به برد اصلی اطلاع میدهد و دوباره کمپرسور وارد مدار می شود.

 

 

دیفراست در کدام قسمت یخچال قرار دارد؟

معمولا سیستم دیفراست در محلی قرار میگیرد که اواپراتور ان جا باشد اگر اواپراتور داخل فریزر باشد پس در نتیجه دیفراست هم در همان قسمت می باشد که در بعضی از ساید بای ساید ها اواپراتور هم در یخچال و هم در فریزر می باشد یعنی دو اواپراتور وجود دارد که این اواپراتور ها در پایین ترین قسمت بدنه یخچال و فریزر قرار دارد و در یخچال های قدیمی در کف یخچال قرار دارد اما دقت داشته باشید که این قطعات قابل مشاهده نیستند و برای تعمیر آن ها باید قاب بر روی آن را باز کرد تا قابل دسترس باشد و همچنین بتوان سنسور دیفراست را تعویض کرد.

 

 

اواپراتو چیست؟و سیستم دیفراست

سنسور دیفراست یخچال چیست

این قطعه یکی از مهم ترین قطعات در عمل سرما سازی یخچال می باشد و همیشه اواپراتور برای این که تولید سرما میکند در داخل فریزر و یا یخچال قرار دارد مراحل سرما سازی آن به شکل زیر می باشد.

  • مبرد از داخل کمپرسور به صورت مایع به سمت فیلتر درایر و یا لوله مویی حرکت میکند.
  •  در زمانی که مایع مبرد با دما و فشار بالا از فیلتر درایر و لوله مویی عبور میکند.
  •  تبدیل به گاز می شود و این گاز در داخل اواپراتور گردش کرده و تولید سرمامیکند.
  •  پس از خروج از اواپراتور دوباره با گرمای زیاد به سمت کمپرسور حرکت میکند.
  •  این چرخه تا زمان سرما سازی کامل ادامه دارد.
  •  و همچنین اگر به صورت مداوم ادامه داشته باشد باعث یخ زدگی اواپراتور می شود که برای برطرف کردن این یخ زدگی نیاز به سیستم دیفراست و سنسور دیفراست می باشد.

 

وظیفه تایمر در سیستم دیفراست چیست؟

در یخچال های قدیمی به جای برد الکترونیکی از تایمر استفاده می شد این قطعه زمان‌بندی مشخصی داشت یعنی برای حالت دیفراست خود یک زمان مشخص و در مرحله بعدی برای سرما سازی بر روی حالت سوئیچ قرار میگیرد به این صورت که ترمودیسک در داخل یخچال و در سیستم دیفراست اطلاعات در رابطه با دما را به تایمر ارسال میکند سپس تایمر در زمان دیفراست قرار میگیرد که شمارنده های آن در تایم مشخصی تنظیم شده اند پس از طی کردن این زمان مرحله دیفراست تمام شده و تایمر در مرحله سوئیچ قرار میگیرد.

 

 

تست تایمر

برای این که تایمر یخچال را مورد بررسی و تست قرار دهید با چرخاند اهرم بر روی آن صدای کلیک را متوجه می شوید که اگر در این مواقع یخچال در حین سرما سازی باشد در این مواقع قطع شده و المنت و سیستم دیفراست وارد مدار می شوند و اگر مدتی صبر کنید و با دقت به صدای تایمر توجه کنید پس از طی کردن زمان دیفراست دوباره باید کمپرسور را وارد مدار کند در غیر این صورت تایمر یخچال شما آسیب دیده است و این قطعه را باید تعویض کنید.

 

 

وظیفه ترمودیسک در دیفراست یخچال چیست؟

سنسور دیفراست

ترمودیسک وظیفه سنجش دما را در داخل یخچال بر عهده دارد و این قطعه مانند ترموستات عمل میکند اگر بر روی اواپراتور برفک تولید شده باشد و در حال یخ زدن باشد این قطعه اطلاعات دما را به تایمر اسرال کرده و تایمر المنت را وارد مدار میکند.
همچنین اگر این ترمودیسک آسیب ببیند یخچال شما دچار یخ زدگی می شود.

 

 

وظیفه ترموفیوز در دیفراست یخچال چیست؟

این قطعه به نوعی محافظ در سیستم دیفراست می باشد یعنی اگر المنت در سیستم دیفراست مدت زمان زیادی در مدار باشد باعث آتش‌سوزی می شود برای جلو گیری از این اتفاق یک ترموفیوز در مسیر آن قرار دارد که در زمان بالا رفتن جریان و حرارت این قطعه مدار را قطع میکند.

 

 

سنسور در دیفراست یخچال چه وظیفه ای دارد؟

سنسور به طور کلی مانند ترمودیسک عمل میکند و وظیفه سنجش دما را در یخچال های جدید را برعهده دارد اگر یخچالی دارای برد الکترونیکی باید قطعا سنسور در داخل آن وظیفه سنجش دما را برعهده دارد.

 

 

هیتر و المنت در سیستم دیفراست چه وظیفه ای دارند؟

مهم ترین قطعه در سیستم دیفراست المنت می باشد که با تولید گرما برفک ها و یخ های تولید شده بر روی اواپراتور را از بین می برد و همچنین با آسیب دیدن این قطعه یخچال و فریزر شما دچار برفک زدگی و یا یخ زدگی می شود که برای بر طرف کردن این مشکل در مرحله اول باید به سراغ سنسور دیفراست و همچنین ترموفیوز بروید و این قطعات را مورد بررسی قرار دهید اگر این دوقطعه سالم بودند به سراغ المنت بروید و این قطعه را مورد بررسی قرار دهید.

مطالب مرتبط 

موتور سوخته یخچال

تست خازن یخچال

ارور یخچال فریزر ایندزیت

لطفاً با پر کردن ستاره ها به این نوشته امتیاز بدهید.
[5 امتیاز از 1 کاربر]

به اشتراک گذاری

درخواست سرویس

برای دریافت خدمات تعمیره در منزل می‌توانید با ما تماس بگیرید

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

تلفن شرکت :

88448700 – 021


ساعت کاری : هر روز هفته ( 9 – 21 )

گستره خدمات ما

سراسر مناطق 22 گانه تهران